پروژه هانی نت

هانی پات یک سیستم شبیه سازی شده قابل نفوذ است که از آن در شبکه های رایانه ای برای جذب افراد نفوذگر و ثبت روش نفوذ آنها و یا جمع آوری بدافزارهایی استفاده می شود که به وسیله رایانه های آلوده ارسال می شوند. هانی پات را می توان به یک تله تشبیه کرد که اکثر مواقع مدیران سرورها برای گمراه کردن هکرها از آن استفاده می کنند. هنگامی که هکر دراین تله ها گیر بیفتد تصور می کند که در حال هک سرور است اما در واقع خود توسط مدیران سرور در حال هک شدن است. با استفاده از یک هانی پات می توان امنیت را در شبکه کامپیوتری افزایش داد. از کنار هم قرار گرفتن هانی پات ها بر روی زیرشبکه های مختلف، "هانی نت" به وجود می آید.

 پروژه هانی نت نه تنها یک پروژه ملی بلکه یک پروژه بین المللی است که در جهت کمک به بهبود امنیت اینترنت در سال ۱۹۹۹ تأسیس و پس از آن زیرمجموعه های این پروژه در سراسر دنیا گسترده شدند. شبکه تله بدافزار هانی نت که با هدف ثبت نقاط ضعف امنیتی سیستم های رایانه ای و نوع حمله به آنها در کشور به عنوان یک پروژه ملی تعریف شده است، ماهانه به صورت میانگین یکهزار و ششصد بدافزار را به دام می اندازد. سازمان فناوری اطلاعات ایران متولی پروژه هانی نت ملی ایران و مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) ایران مجری این پروژه است و آمادگی خود را برای راه اندازی و بهره برداری از سیستم هانی پات و ملحق کردن آن به شبکه هانی نت کشور اعلام کرده است.

هم اکنون در قاره آسیا کشورهای ایران، تایوان، چین، ویتنام، هند، هنک کنگ، مالزی، فیلیپین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و پاکستان در زیر مجموعه پروژه بین المللی "هانی نت " قرار دارند. ایالات متحده آمریکا، کانادا، برزیل، مکزیک، هاوایی و آلاسکا نیز از قاره آمریکا در این پروژه بین المللی حضور دارند و کشورهای آلمان، اسپانیا، انگلستان، پرتغال، فرانسه و نروژ از قاره اروپا و کشورهای نیوزلند و استرالیا نیز از اقیانوسیه به این پروژه پیوسته اند.